Sosyal Medyanın Önemi
/

Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya, şirketlerin ve markaların hedef kitlesiyle bire bir etkileşim kurmasında, markanın etkili bir imaj oluşturmasında ve müşteri hizmetleri ile gelen soruları cevaplandırarak müşteri kazanımda önemli bir rol oynamaktadır. Her ay dünya çapında üç milyardan fazla insan sosyal medyayı kullanırken, platformlardaki kullanıcı sayıları yeni oluşturulan hesaplar ile artmaya devam ediyor. Dijital pazarlama stratejinizde sosyal medyadan yararlanmıyorsanız, dünya nüfusunun neredeyse yarısına hızlı, ucuz ve etkili bir şekilde ulaşmanın yolunu kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya platformları, müşterilerinizle bağlantı kurmanıza, markanız hakkında farkındalığı artırmanıza ve olası satışlarınızı yükseltmenize yardımcı olur. İster büyük bir şirket isterseniz de küçük bir mağaza olun, herhangi bir işletme adına günümüzün dijital dünyasında başarılı olmak için sosyal medya varlığı artık bir seçenek değil, zorunluluk olmaya başlamıştır. Bu makalede, sosyal medyanın işletmeniz üzerindeki etkisine ve işletmenizin neden sosyal medyayı kullanması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır.

Sosyal Medyanın Önemli Olmasının 4 Nedeni

1. Daha nitelikli potansiyel müşteriler edinirsiniz.

Birçok pazarlama kampanyasında, hedef alıcıların büyük bir kısmına satış yapmanız düşük bir olasılıktır. Reklam teklifinizle karşılaşan müşterileriniz ürününüz veya hizmetiniz ile ilgilenebilirler veya ilgilenmeyebilirler. Tekliften yararlanacaklarından ve hatta inceleme zahmetine bile girebileceklerinden emin olamazsınız. Sosyal medya takipçilerinizin çoğu için durum böyle değildir, bu da sosyal medyanın işiniz için önemli olmasında büyük bir nedendir. Halihazırda şirketinizin takipçisi olan kullanıcılara pazarlama yaparak, nitelikli bir müşteri kitlesine ulaşabileceğinizi bilirsiniz. Müşterilerinizin sizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal platform sitelerinde takip etmeleri, sizi araştırdıkları ve markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri anlamına gelir. Bu durum, sizinle daha önce etkileşime girmeyen müşterilerinize göre daha olumlu bir kampanya süreci geçireceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, gönderilerinizi okuma veya bağlantılarınıza tıklama oranını arttıracağından, satış potansiyeliniz daha yüksek olacaktır.

2. Bir topluluk oluşturun

Sosyal medya önemlidir çünkü paylaşımlarınızı, kampanyalarınızı, duyurularınızı ve içeriklerinizi takipçilerinize yani potansiyel müşterilerinize ulaştırmak için maliyetsiz ve kolay bir etkileşim aracı sunmaktadır. Takipçileriniz, gönderileriniz ile doğrudan etkileşime girmeseler bile sizin hakkınızda olumlu konuşabilir ve sosyal hesaplarınız aracılığıyla web sitenizi ziyaret edebilirler. Çoğu tüketici, şirketlerin kendilerinden çok arkadaşlarının ve ailelerinin tavsiyelerine güvenme eğiliminde olduğundan, bu son derece değerlidir. İşletmeniz etrafında bir topluluk oluşturmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Müşterileri yorum bırakmaya (hem olumlu hem de olumsuz), gönderilerinizle etkileşime girmeye ve diğer müşterilerle sohbet etmeye teşvik edin. Tartışmayı kolaylaştırarak hem mevcut hem de potansiyel müşterilerle olumlu ilişkiler kurabilirsiniz.

3. Markanızın itibarını artırın

Geleneksel pazarlama, şirketinizin sorun veya kusurlarını göstermek zorunda kalmadan ürün ve hizmetlerini tanıtmanıza yardımcı olur. Sosyal medya bu korumayı sağlamaz, çünkü tüketiciler ürün performansı, kötü müşteri hizmetleri ve bir işletmeye zarar verebilecek diğer sorunlar hakkında şikayetlerini burada yayınlayabilmektedir. Bu bir dezavantaj gibi görünebilir, ancak sosyal medya, işletmenize olumsuz yorumlara yanıt verme ve olumsuz tanıtımların üstesinden gelme fırsatı da sağlar. Bunu yapmak için proaktif sosyal yardım, sürekli izleme ve etkili kriz yönetiminin bir karışımına ihtiyacınız olacaktır.

4. Gelişmiş hedefleme seçeneklerini kolayca kullanın

Sosyal platformların kullanıcılar hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunu düşünün. Her bir kişinin yaşını, yerini, cinsiyetini, ilgi alanlarını ve arkadaşlarını bilirler. Reklamlarınız ile özellikle bu nitelikler ışığında kullanıcılara ulaşabileceğinizi düşünürsek, sosyal medya pazarlaması son derece etkili olabilir. Facebook ve Twitter gibi platformlarda, reklamlarınızı yalnızca en nitelikli demografilere göstermeyi seçebilirsiniz. Bu, yalnızca son derece hedefli reklamlar için ödeme yaptığınız ve reklamlarınızın muhtemelen hiç ilgilenmeyen kullanıcılara gösterilmesi için para harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bu son derece uygun maliyetli bir yöntemdir ve sosyal medyanın önemini gösteren bir başka nedendir.

Add a Comment

Your email address will not be published.